Montaż paneli fotowoltaicznych w Łodzi
Montaż paneli fotowoltaicznych w Łodzi to jedna z głównych usług, jaką świadczy nasza firma. Jeżeli chcą Państwo korzystać z fotowoltaiki i cieszyć się niezależnością energetyczną oraz innymi zaletami tej instalacji, zapraszamy do współpracy. Montaż fotowoltaiki w Łodzi przeprowadzamy u Klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców. Panele instalujemy zarówno na dachach obiektów budowlanych, jak i na ziemi. W przypadku dachów zwykle są to konstrukcje skośne o kącie nachylenia od 30 do 45 stopni. Oczywiście panele można montować również na skośnych dachach o innym nachyleniu, jednakże wtedy trzeba zastosować dodatkowe zabezpieczenia. Fotowoltaikę montujemy też na dachach płaskich.
W trakcie wyboru najlepszego miejsca na zamocowanie paneli uwzględniamy rozmaite czynniki. Jednym z nich jest wytrzymałość konstrukcji dachu. Poza tym bierzemy pod uwagę kierunek dachu. Najlepiej, aby panele zostały zamontowane w kierunku południowym, ponieważ wtedy mogą pobierać najwięcej energii słonecznej. W niektórych sytuacjach panele montujemy w innych kierunkach, jednakże nigdy to nie jest północ. Zwracamy także uwagę na zacienienie. Jeżeli w pobliżu znajdują się duże drzewa lub inne elementy rzucające cień, wówczas wydajność fotowoltaiki nie będzie duża.
Podczas montażu paneli fotowoltaicznych dużą rolę odgrywa także wiatr. Ruch powietrza powoduje duże obciążenia przy krawędziach dachu. To oznacza, że nieprawidłowe zamontowanie paneli może doprowadzić do oderwania się części (lub całej) instalacji pod wpływem działania wiatru. W takich miejscach konstrukcja, na której mocowane są panele, powinna być wzmocniona.
Montaż fotowoltaiki na dachu płaskim
Podejmujemy się także zadań związanych z montażem fotowoltaiki na dachu płaskim. W tym przypadku wykorzystujemy np. system balastowy, system kotwiony albo system montażowy bez balastu. System balastowy wyróżnia się tym, że stelaże, do których przymocowuje się panele, zrobione są z aluminium, jednakże mają dodatkowe obciążenia w postaci bloczków betonowych. System kotwiony wykorzystywany jest np. przy dachach żelbetowych. Stosowane konstrukcje są na stałe przytwierdzane do powierzchni dachu. Jednak nie zawsze można korzystać z tego systemu, ponieważ wykonać go można tylko przed ociepleniem dachu. Jeżeli docieplenie jest już zrobione, to po montażu paneli trzeba dokładnie zaizolować miejsca łączeń.
Wykonanie systemu montażowego bez dodatkowego balastu polega na tym, że aluminiowa rama wsporcza stanowi oś konstrukcji i jest zamocowana do betonowych bloczków znajdujących się na dachu. Rozwiązanie to nie wymaga ingerencji w dach. W związku z tym jest chętnie wybierane przez właścicieli domów, którzy mają wykonane ocieplenie dachu.
Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie
Zajmujemy się montażem fotowoltaiki na gruncie. Ta opcja jest idealna dla osób, które dysponują nieużytkową przestrzenią na działce, a dodatkowo dach domu lub innego budynku nie pozwala na zamontowanie paneli. Wybierając miejsce, na którym zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne na ziemi, trzeba uwzględnić m.in. ilość wolnej przestrzeni oraz zacienienie. Ten drugi aspekt jest bardzo istotny. Działka nie może być przesłonięta przez drzewa, budynki lub inne elementy, ponieważ wtedy panele są mało wydajne.
Fotowoltaikę na gruncie montuje się na różne sposoby. Pierwszym z nich jest wbijanie lub wkręcanie konstrukcji w ziemię. Elementy konstrukcyjne powinny znaleźć się około 150 cm pod ziemią. Następnie tworzy się stelaż, a na końcu do niego montuje panele. Inną metodą jest murowanie konstrukcji fotowoltaicznej, a ostatni sposób polega na zamocowaniu stelażu z panelami na specjalnym systemie na podporach.
Zalety montażu paneli na dachu i na ziemi
Montaż paneli fotowoltaicznych zarówno na dachu, jak i na ziemi ma swoje zalety. W przypadku instalacji fotowoltaicznej na dachu prace montażowe są łatwe do zrealizowania i przebiegają szybko. To też sprawia, że koszty za robociznę nie są wygórowane. Oprócz tego elementy instalacji są mniej narażone na uszkodzenia, a do tego nie zabierają przestrzeni na działce.
Z kolei w przypadku montażu paneli na gruncie łatwiej jest je utrzymać w czystości. Oprócz tego możliwa jest zmiana kierunku i nachylenia paneli, a niektóre konstrukcje pozwalają na obracanie paneli. Dzięki temu wzrasta wydajność instalacji. Niezależnie od tego, gdzie zostanie zamontowana fotowoltaika, mogą Państwo cieszyć się niezależnością energetyczną, niższymi rachunkami za energię elektryczną, a także dostępem do prądu w przypadku awarii w sieci. Co więcej, fotowoltaika jest ekologicznym sposobem na tworzenie energii elektrycznej, ponieważ wykorzystuje wyłącznie zasoby z odnawialnych źródeł energii.
Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej na temat montażu paneli fotowoltaicznych, a do tego chcą poznać wszystkie zalety tego typu instalacji, prosimy o skontaktowanie się z pracownikami firmy AASolarlink. Zatrudnione u nas osoby odpowiedzą na każde Państwa pytanie.