O fotowoltaice słów kilka...

W ostatnim czasie instalacja fotowoltaiczna cieszy się rosnącym zainteresowaniem konsumentów. System ten może być wykorzystywany nie tylko w prywatnych domach, ale również na terenach przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych. Pozwala on na korzystanie z różnego rodzaju sprzętów codziennego użytku (komputerów, pralek, drukarek oraz maszyn) bez konieczności ponoszenia kosztów za energię elektryczną. Cały niezbędny prąd jest bowiem wytwarzany przez system fotowoltaiczny, który pobiera energię z promieni słonecznych.

Jak montowane są panele słoneczne?

Mimo, iż zdecydowanie najczęściej spotykamy panele słoneczne montowane na dachach domów, zaznaczyć trzeba, że nie jest to jedyny możliwy sposób ich instalacji. Nie każdy budynek posiada przecież odpowiednie warunki do montażu tego typu osprzętu. Panele słoneczne można montować także na gruncie. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego stelaża akcesoria pobierające energię słoneczną mogą być umieszczone tuż nad ziemią i zostać skierowane na południe. Zapewni to maksymalną wydajność całego systemu fotowoltaicznego.

Fotowoltaika – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na montaż paneli słonecznych (bez względu na to czy znajdują się one na dachu czy też w gruncie) pamiętać leży, by miejsce było w odpowiedni sposób chronione przed zacienieniem. Ważne, aby w pobliżu nie znajdowały się wysokie budynki, drzewa czy też inne elementy powodujące zmniejszenie sprawności systemu fotowoltaicznego.

Jak wybrać firmę montującą panele?

Wybór firmy, której powierzy się stworzenie systemu fotowoltaicznego w naszym domu powinien być dogłębnie przemyślany. W głównej mierze to od fachowej wiedzy pracowników oraz rodzaju stosowanych narzędzi zależy, jaką sprawnością działania będzie odznaczała się konkretna instalacja fotowoltaiczna. Pierwszą rzeczą, jaką warto zweryfikować jest doświadczenie przedsiębiorstwa. W tym aspekcie należy zdecydować się na firmę, która tego typu prace realizuje od kilku lat i ma za sobą bardzo udane projekty. Oprócz tego warto przeczytać opinie na temat konkretnej firmy. Przy wyborze zakładu, któremu powierzy się stworzenie systemu fotowoltaicznego nie należy kierować się wyłącznie ceną, gdyż może się okazać, że realizacja będzie przeprowadzona w sposób nieprofesjonalny, a cały system będzie niewystarczająco wydajny dla naszych potrzeb.

Zdobądź dofinansowanie

Mimo, iż zakup paneli słonecznych oraz innych podzespołów wiąże się ze sporym wydatkiem, to ważną informacją jest fakt, że istnieją programy, które ułatwiają nabycie niezbędnych akcesoriów. Na uwagę zasługuje przede wszystkim program “Mój Prąd”. Od samego początku istnienia program ten pozwolił na dofinansowanie już ponad 400.000 inwestycji. Najbliższa edycja przewidywana jest na pierwszy kwartał 2022 roku, a pula pieniędzy do rozdysponowania ma przekroczyć 1 mld złotych. Aby starać się o pozyskanie dofinansowania konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Podać w nim należy między innymi moc całej instalacji, a także całkowity poniesiony koszt jej stworzenia. Gdy tylko ruszą nabory, wniosek ten będzie mógł być składany przez stronę internetową programu.